דילול מניות

כיצד דילול מניות משפיע על משקיעים בשוק ההון

באופן כללי ניתן לומר כי המונח 'דילול מניות' מתאר מצב שבו מצטמצם חלקו היחסי של בעל מניות בחברה, כתוצאה מהגדלת כמות המניות הכללית בה. דילול עלול לנבוע כתוצאה מהקצאה של מניות נוספות, המרת אג"ח למניות, מימוש אופציות לרכישת מניות ולמעשה מכל פעולה שמגדילה את מספר המניות הכללי בחברה ואגב כך מקטינה את חלקו היחסי של בעל מניות בה.

לפני שנכנס לדוגמאות, חשוב להבין שמניות טומנות בחובן שני רכיבים מרכזיים שמועילים למחזיקים בהן – ערך (שווי המניה) ושליטה (שיעור האחזקה בחברה). כאשר מתבצעת פעולה שמגדילה את כמות המניות הכללית בחברה, היא עלולה לפגוע גם בשיעור האחזקה של בעל מניות (כלומר ברכיב שליטה) וגם בשוויה של המניה (כלומר ברכיב הערך).

ניקח דוגמה פשוטה שתמחיש מצב שבמסגרתו מתקיים דילול בשיעור האחזקה בלבד (ללא פגיעה בערך המניה). נניח שיוסי מחזיק ב-10 מניות מתוך 100 מניותיה של חברת 'האגוז הכחול', וכי כל מניה בחברה שווה שקל אחד. כלומר, יוסי מחזיק ב-10% מהחברה וערך המניות שבידיו הוא עשרה שקלים. יום בהיר אחד, החברה מחליטה להקצות לדוד (שלא החזיק עד כה במניות החברה כלל) 20 מניות נוספות במחיר של 20 שקלים. כעת יש לחברה 120 מניות שערכן 120 שקלים. כמות המניות של יוסי לא גדלה כתוצאה מהקצאת המניות, ולכן יוסי מחזיק כעת ב-10 מניות מתוך 120 מניות בסך הכל. יוצא ששיעור אחזקותיו של יוסי בחברה דולל ל-8.33% כתוצאה מהקצאת המניות, אך ערכן של 10 המניות שבידיו נותר עשרה שקלים. לכן, שיעור האחזקה של יוסי בחברה דולל, אך ערך המניות שבידיו נותר בעינו.

דילול בערך המניה (בנוסף לפגיעה בשיעור האחזקה) קורה כאשר הגידול בכמות המניות של החברה אינו הולם את הגידול בערך הנכסים שלה. ניקח דוגמה נוספת להמחשה: ערך המניה בחברת 'האגוז הכחול' הוא שקל אחד, ולחברה 100 מניות בסך הכל. יוסי מחזיק ב-10 מניות שערכן הוא עשרה שקלים. החברה מעוניינת לצרף את דוד (מנכ"ל מוערך בשוק) לשורותיה, ובתור הטבה מוקצות לו 20 מניות במחיר של חצי שקל לכל אחת מהן (כלומר, במחיר נמוך ממחיר השוק שלהן). כתוצאה מכך חל גידול של 20 מניות בכמות המניות הכללית בחברה, אך רק של 10 שקלים בנכסיה. לכן, ערך כל מניה עומד כעת על 91.6 אגורות (110/120), והונו של כל אחד מבעלי המניות בה, לרבות יוסי, דולל.

דילול בהון המניות של החברה נחשב לעיתים לקיפוח של בעלי מניות מיעוט ומקים להם עילת תביעה, ובכל אופן ניתן להימנע ממנו באמצעות מנגנונים חוזיים ובתקנונים של חברות, עליהם נרחיב בפוסט נפרד.

קטגוריה

  • השקעות

שיתוף ברשתות חברתיות

הרשמה לקבלת עדכונים

פוסטים נוספים

הרשמה לקבלת עדכונים

שיתוף ברשתות חברתיות

צרו קשר

אנחנו כאן כדי לעודד צמיחה, חופש וביטחון כלכלי. נשמח לעזור לכם להגשים את מטרותיכם – השאירו פרטים ונדבר בקרוב

הרשמה לניוזלטר

לקבלת עדכונים ותכנים שוטפים אודות קורסים, מפגשים והזדמנויות השקעה, הצטרפו לרשימת התפוצה של Rentpo

החילזון 6, רמת גן

החילזון 6, רמת גן

© כל הזכויות שמורות Rentpo 2022
דילוג לתוכן