הטיית דיווח בהשקעות

המקרים שאנו "מפספסים"

הטיית דיווח (Reporting Bias) היא מונח מתחום המחקר הסטטיסטי שמשמעו פער בין האמת העובדתית לבין דיווח הנשאלים במחקר. הטיית דיווח יכולה להיגרם, למשל, במקרה שבו נחקרים אינם משיבים אמת על שאלות "קשות", כמו האם צרכו סמים קשים, האם בגדו בבני הזוג שלהם וכיו"ב. הטיה זו גורמת לכך שהמדגם המתקבל במחקר רחוק – ולעתים רחוק מאוד – מנתוני האמת של המשיבים, וממילא מסקנותיו מעוותות.

ביטוי נוסף לתופעה זו ניתן למצוא בכל הקשור לדיווחים על ציונים והישגים. בצעירותנו, כאשר היו מתקבלים ציונים בעבודות ובבחינות בבית-הספר, בלימודים אקדמיים או במסגרות אחרות, שמענו מסביבנו בעיקר אודות הציונים הגבוהים. הדבר נבע מכך שאלו שקיבלו ציון גבוה נטו יותר לספר על כך, ואלו שקיבלו ציון נמוך נמנעו מלהתייחס לציונם או דיווחו על ציון גבוה יותר מכפי שקיבלו באמת. כך נוצר הרושם כי ממוצע הנבחנים היה גבוה יותר מכפי שהוא באמת.

הטיית דיווח היא תופעה בולטת למדי גם בעולם ההשקעות, לרבות בתחום השקעות הנדל"ן. כולנו שומעים על סיפורי הצלחה מכל עבר, בעוד שסיפורי כישלונות כמעט ולא צצים מעל לפני השטח. הדבר גורם לרושם מוטעה ושגוי בנוגע להיתכנותן הכלכלית של חלק מההשקעות. אנו מניחים שממוצע התשואות של אחרים גבוה יותר מכפי שהוא באמת, וכך אנו סוברים שההשקעות, ככלל, הן רצויות יותר.

פועל יוצא מכך, הוא הערכת-חסר לסיכונים הכרוכים בהשקעות מסוימות ומוטיבציית-יתר להשקיע בהשקעות עתירות בסיכון, שכן נדמה שכולם נהנים מהתשואות הגבוהות שהם ציפו לקבל, על אף הסיכון הגבוה – ואם רבים כל כך הצליחו "להכות את השוק" בהשקעות כאלו, מדוע שאני לא אצליח?

אולם בפועל, השקעות מתנהגות בדיוק כפי שהשוק מחייב. בין אם אנו שומעים על הכשלונות ובין אם לאו, חלק מההשקעות מצליחות, וחלקן פשוט לא. בפרט, ההסתברות שהשקעות עתירות סיכון, המאופיינות בממד רחב של חוסר ודאות, יצליחו על אף הסיכון שכרוך בהן, נמוך יותר מהשקעות סולידיות ויציבות, כך שלא מן הנמנע שהן ייכשלו מידי פעם. אך כמעט ולא שומעים זאת.

קיימת, אם כן, חשיבות ממשית עבור כלל המשקיעים בהיכרות עם תופעה זו והשלכותיה. אך מעבר להיכרות עמה, ניתן לבצע מספר פעולות נוספות על מנת שלא להיות מושפע מהטיית הדיווח. ראשית, יש לבצע בדיקות ומחקרי שוק, טרם ביצוע ההשקעה, באופן שלא נסמך באופן בלעדי על אותו מידע שעלול להיות מוטה. ניתן כיום לבצע בחינות אובייקטיביות בצורה פשוטה, באמצעות שלל המידע המופיע אונליין, אודות התנהגות, מגמות, וביצועים של שווקים כאלה ואחרים. ניתן, בנוסף, לבצע "מיצוע מלאכותי" של מידע המתקבל אודות אפיקי השקעה. כלומר, ניתן להתייחס למידע שמתקבל כאילו הוא מופרז לטובה, ולהקטין את עוצמתו בצורה מלאכותית. כמו-כן, ניתן להיעזר במומחים או יועצים בלתי תלויים שיחוו דעתם אודות אפיקי השקעה כאלו ואחרים, באופן שיקטין את התלות באותו מידע שעשוי להיות מוטה.

קטגוריה

  • השקעות

שיתוף ברשתות חברתיות

הרשמה לקבלת עדכונים

פוסטים נוספים

הרשמה לקבלת עדכונים

שיתוף ברשתות חברתיות

צרו קשר

אנחנו כאן כדי לעודד צמיחה, חופש וביטחון כלכלי. נשמח לעזור לכם להגשים את מטרותיכם – השאירו פרטים ונדבר בקרוב

הרשמה לניוזלטר

לקבלת עדכונים ותכנים שוטפים אודות קורסים, מפגשים והזדמנויות השקעה, הצטרפו לרשימת התפוצה של Rentpo

החילזון 6, רמת גן

החילזון 6, רמת גן

© כל הזכויות שמורות Rentpo 2022
דילוג לתוכן