השקעה בנכס פירותי

מדוע להשקיע בנכס שערכו הולך ונשחק?

המודל הכלכלי (מודל עסקי) שרובנו מכירים בהשקעות הוא השקעה הנעשית על מנת להשביח את קרן ההשקעה ועל הדרך גם להפיק הכנסות פסיביות שוטפות, ולבסוף מימוש ההשקעה. כמו למשל השקעה בנדל"ן ובמניות. עם זאת, קיימים מודלים כלכליים נוספים, כדוגמת מודל בו מכונה מייצרת הכנסה. איך פועל המודל, כיצד מחושבת התשואה, והאם יש הבדל בתשואות בין המודלים?

הרבה אנשים מבינים היטב את המודל העסקי הבסיסי של תיק מניות או דירה להשקעה: קונים היום ב-100, "יושבים" על ההשקעה מספר שנים, בינתיים מקבלים הכנסה שוטפת מדיבידנדים או שכירות ובסוף מממשים את ההשקעה במטרה להפיק רווח הון גבוה ככל הניתן. ההשקעה נעשית על מנת להשביח את קרן ההשקעה ועל הדרך גם להפיק הכנסות פסיביות (פירותיות) שוטפות. מה שקשה יותר לאנשים להבין אינטואיטיבית, הוא המודל העסקי של מכונה שמייצרת הכנסה, ודוגמאות לכך הן מערכת סולארית להפקת חשמל, מתקן ייצור או מטוס נוסעים.

למה קשה להבין זאת? משום שהערך הכלכלי של מכונה נשחק לאורך תקופת השימוש שלה, ובוודאי שאינו משתבח בדומה לפוטנציאל עליית הערך של תיק מניות או דירה. למכונה יש פחת, שמשמעותו שאורך החיים שנותר לה הולך ומתקצר לאורך תקופת השימוש, כתוצאה משחיקת הרכיבים ועייפות החומר. אז אם יש פחת, וערך הנכס רק הולך ונשחק, איך זה הגיוני שמשתלם להקים מערכת סולארית? איך זה הגיוני שחברות תעופה קונות מטוסים? איך זה הגיוני שמפעלים קונים מכונות? במילים אחרות: למה לקנות מראש משהו שאתה יודע בוודאות שערכו יישחק?

כשקונים מכונה, המטרה היא להפיק תשואה שוטפת בלבד. הרי, תשואה של השקעה מחושבת גם על בסיס רווח הוני (עליית ערך) וגם על בסיס הכנסה שוטפת. אם הפקתי בשנה מסוימת הכנסה המשקפת תשואה של 15% שכולה הונית, זה בדיוק אותו דבר כמו שהייתי מפיק הכנסה המשקפת תשואה של 15% שכולה פירותית (הכנסה שוטפת). אין כל הבדל כלכלי בין שתי התשואות – זו שנכנסה לכיס מיד וזו שתיכנס לכיס בעתיד (עם חריג קטן של יתרון מימוני לטובת התשואה הפירותית).

כלומר, כשאנו רוכשים מכונה, אף שהיא נשחקת בערכה, היא נועדה להניב תשואה שוטפת גבוהה ככל הניתן, באופן שמפצה אותנו על שחיקת הערך שלה. לכן, בהשקעות בנכסים מניבים הנשחקים בערכם יש לשאוף לתזרים שוטף גבוה ככל הניתן, להבדיל בהשקעות בנכסים בעלי פוטנציאל לעליית ערך (שוק ההון, דירות) שבהן יש לבחון את כדאיות ההשקעה על-פי תשואות פירותיות + הוניות גם יחד.

קטגוריה

  • השקעות

שיתוף ברשתות חברתיות

הרשמה לקבלת עדכונים

פוסטים נוספים

הרשמה לקבלת עדכונים

שיתוף ברשתות חברתיות

צרו קשר

אנחנו כאן כדי לעודד צמיחה, חופש וביטחון כלכלי. נשמח לעזור לכם להגשים את מטרותיכם – השאירו פרטים ונדבר בקרוב

הרשמה לניוזלטר

לקבלת עדכונים ותכנים שוטפים אודות קורסים, מפגשים והזדמנויות השקעה, הצטרפו לרשימת התפוצה של Rentpo

החילזון 6, רמת גן

החילזון 6, רמת גן

© כל הזכויות שמורות Rentpo 2022
דילוג לתוכן