השוואה בין השקעות אלטרנטיביות

כיצד נכון להשוות בין השקעות שונות

משקיעים רבים רואים בתשואה ובה בלבד יעד שאליו צריך לשאוף. מכך נגזר לכאורה כי על משקיע לבחור בין אלטרנטיבות נתונות את ההשקעה שצפויה להניב את שיעור התשואה הגבוה ביותר.

ובכן, בחינה פשטנית זו עלולה להתברר כטעות כלכלית משמעותית, משום שתשואה לעולם לא עומדת בפני עצמה. תשואה תמיד נבחנת ביחס לרמת הסיכון של אפיק ההשקעה שמתיימר להניב אותה. לכן, כאשר משווים בין אפיקי השקעה אלטרנטיביים, יש לוודא תחילה שיש להם "מכנה משותף", כלומר רמת סיכון דומה. יש להשוות תשואות בין השקעות בעלות אותה רמת סיכון, ולא לדבר על תשואה כרכיב בלעדי שעומד בפני עצמו.

ננסה להמחיש את הנקודה באמצעות דוגמה פשוטה. נניח שמשקיע בוחן שני אפיקי השקעה – האחד מראה תשואה חזויה של 5% והאחר תשואה חזויה של 8%. רק מה, האפיק הראשון, זה שמראה תשואה של 5%, מהווה השקעה סולידית בשוק או בתחום יציב ואיכותי, ואילו האפיק השני, זה שמראה תשואה של 8%, מהווה השקעה עם סיכון יזמי גבוה שאמור "לפצות" את המשקיע בתשואה של 15%, ולא 8%. משקיע שלא יקח בחשבון את רמות הסיכון, עלול להתפתות להשקעה השניה רק בגלל התשואה החזויה העודפת על פני ההשקעה הראשונה. אך האם מבחינה כלכלית טהורה זו בחירה נכונה? לא. המשקיע עלול לפספס את העובדה לפיה האפיק השני משקף תשואה נמוכה בכניסה להשקעה ישנם מרכיבים חשובים רבים שיש לבחון מלבד התשואה החזויה, והכלל הוא ברור – תשואה לעולם לא עומדת בפני עצמה. בתור התחלה, כאשר מוצעים לכם אפיקי השקעה שונים עם תשואות צפויות שונות, עליכם לנסות לאמוד את רמות הסיכון של כל אחד מהאפיקים. רק על בסיס היחס שבין התשואה לבין הסיכון תוכלו לדעת, בגדול, איזה מאפיקי ההשקעה אטרקטיבי יותר באמת.ביחס לרמת הסיכון האמיתית שלו, כך שהשקעה בו למעשה מקפחת את המשקיע. דווקא ההשקעה באפיק הראשון תואמת במדויק את הסיכון שגלום בו, כך שאותו משקיע Gets what he pays for. במובן זה, ההשקעה באפיק הראשון אטרקטיבית יותר, על אף שהיא מראה תשואה נמוכה יותר.

מוזמנים לשמוע עוד על השוואה בין אלטרנטיבות בפרק 144 של Investcast

קטגוריה

  • השקעות
  • נדל"ן

שיתוף ברשתות חברתיות

הרשמה לקבלת עדכונים

פוסטים נוספים

הרשמה לקבלת עדכונים

שיתוף ברשתות חברתיות

צרו קשר

אנחנו כאן כדי לעודד צמיחה, חופש וביטחון כלכלי. נשמח לעזור לכם להגשים את מטרותיכם – השאירו פרטים ונדבר בקרוב

הרשמה לניוזלטר

לקבלת עדכונים ותכנים שוטפים אודות קורסים, מפגשים והזדמנויות השקעה, הצטרפו לרשימת התפוצה של Rentpo

החילזון 6, רמת גן

החילזון 6, רמת גן

© כל הזכויות שמורות Rentpo 2022
דילוג לתוכן