חברת פרויקט

רקע כללי

על מנת להבין מהו מימון פרויקטים ואת העקרונות העומדים בבסיסה של שיטת מימון זו, כדאי להבין תחילה מהי "חברת פרויקט" ומה מטרתה.

חברת פרויקט היא חברה שמחזיקה בפרויקט מסוים כנכס בלעדי, והיא מוקמת על מנת לשרת את האינטרס הספציפי שבצדו, תוך הפרדתו מכל נכס אחר. מטרתה של חברה מסוג זה היא כפולה: מחד, לבודד ולהרחיק את הפרויקט מסיכונים שהיה חשוף אליהם אילו היה בבעלות חברה 'רגילה', כזו שמחזיקה במגוון נכסים בנוסף לפרויקט עצמו. מאידך, להביא לכך שפירעונן של ההלוואות שניטלו כדי לממן את הפרויקט יפרעו בהתאם להכנסות שהוא (והוא בלבד) ייצר.

חשבו על זה כך: אם במסגרת חברה 'רגילה' מצבו של כל אחד מהנכסים שבבעלותה עשוי להשפיע (לרעה או לטובה) על תזרים המזומנים שלה וכתוצאה מכך על כל אחד מהנכסים האחרים שבהם היא מחזיקה, בחברת פרויקט הפרויקט הוא הנכס הבלעדי של החברה, ולפיכך יש הלימה בין מצבה של החברה ומצבו של הפרויקט.

כאשר משקיע בוחר לתת הלוואה למימון פרויקט שמאוגד תחת חברת פרויקט, עליו לדעת כי הן פירעון ההלוואה והן הבטוחות שניתנות בגינה נגזרות מההכנסות שמייצר הפרויקט, שהן למעשה תזרים המזומנים של חברת הפרויקט.

להבדיל מעסקת מימון 'רגילה', במסגרתה המלווה (נותן ההלוואה) יבקש לבחון את תזרים המזומנים של החברה בשנים האחרונות ואת יכולת הפירעון שלה, בעסקת מימון פרויקטים המלווה יבחן אך ורק את היתכנות הפרויקט העתידי ואת ההכנסות שהוא צפוי להניב, כאשר חברת הפרויקט מהווה לא יותר מאשר מכשיר לשם כך. ההלוואות שניתנות בעסקה למימון פרויקטים נועדות להקמת הפרויקט, ופירעונן נובע מן ההכנסות שהוא מייצר במהלך תקופת הפרויקט.

מימון באמצעות חברת פרויקט מתאים לפרויקטים מסוגים ובהיקפים שונים, לרבות פרויקטים גדולים ומורכבים של אנרגיה ותשתיות, לצד פרויקטים בתחום הנדל"ן. הבנת ההיגיון הפנימי שבשימוש בחברת פרויקט עשוי להועיל הן ליזמים שמבקשים לנטרל את השפעותיו של הפרויקט מיתר החברות שבבעלותם, והן למשקיעים שמבקשים לדעת שכספם, אשר מושקע בפרויקט, אינו מושפע מאותן חברות.

קטגוריה

  • השקעות
  • מימון
  • נדל"ן

שיתוף ברשתות חברתיות

הרשמה לקבלת עדכונים

פוסטים נוספים

הרשמה לקבלת עדכונים

שיתוף ברשתות חברתיות

צרו קשר

אנחנו כאן כדי לעודד צמיחה, חופש וביטחון כלכלי. נשמח לעזור לכם להגשים את מטרותיכם – השאירו פרטים ונדבר בקרוב

הרשמה לניוזלטר

לקבלת עדכונים ותכנים שוטפים אודות קורסים, מפגשים והזדמנויות השקעה, הצטרפו לרשימת התפוצה של Rentpo

החילזון 6, רמת גן

החילזון 6, רמת גן

© כל הזכויות שמורות Rentpo 2022
דילוג לתוכן