חשבון נאמנות

רקע והיתרונות הגלומים בחשבונות נאמנות

נאמנות זהו מנגנון משפטי שנוצר, בין היתר, כדי לגשר על פערי אמון בין שני צדדים לעסקה כלשהי. חשבון נאמנות, בכל מה שקשור לעסקאות נדל"ן, הוא חשבון בנק שאליו ניתן להעביר את סכומי הרכישה/השקעה של הנכסים, כחשבון זמני, כלומר חשבון ביניים. הכסף שנצבר בחשבון הנאמנות הוא כסף שלא ניתן לשחרר אותו ולגעת בו, אלא על-פי הוראות הנאמן על החשבון. מהבחינה הזאת, הרוכש/המשקיע, מעביר את כספו לחשבון מוגן ובטוח באופן יחסי.

הרעיון הוא ליצור הפרדה בין חשבון הבנק של המוכר, לבין החשבון שאליו מעביר הרוכש את תמורות העסקה. ההפרדה הזאת מבטיחה שכספיו של הרוכש ישוחררו רק בהתקיים תנאים מסוימים המוגדרים בהסכם המכר. ומי שאמור להבטיח שתנאים אלה יתקיימו הוא אותו נאמן על החשבון.

לדוגמה, כשרוכשים נכס בעסקת תשלומים, ניתן להבטיח את כספי הרכישה בחשבון נאמנות, לפחות לתקופה מסוימת, על מנת לוודא שהמוכר עומד בתנאים מסוים בהסכם המכר. כך שני הצדדים בטוחים יותר בעסקה – המוכר רגוע, כי כספי הקניה הועברו כבר לחשבון הנאמנות, והוא יודע שאם יקיים את חלקו בעסקה הוא ייפגש עם סכומים אלה מיידית. הקונה גם רגוע, שכן אם המוכר לא יקיים את חלקו בעסקה, הכספים ישוחררו מחשבון הנאמנות בחזרה אל חשבונו, ולא יועברו למוכר.

בעולם ההשקעות חשבון הנאמנות משמש לעתים תפקיד חשוב מאוד ביצירת רובד נוסף של הגנה על המשקיע. הוא מונע ניגודי עניינים בניהול כספי הרוכשים בשלב הרכישה.

לא בכל אפיק השקעה מנגנון כזה מתאים, אבל כדאי תמיד לבדוק אם מנגנון כזה קיים בעסקה שלכם, ואם אינו קיים – הבינו מה הסיבה לכך.

קטגוריה

  • השקעות
  • נדל"ן

שיתוף ברשתות חברתיות

הרשמה לקבלת עדכונים

פוסטים נוספים

הרשמה לקבלת עדכונים

שיתוף ברשתות חברתיות

צרו קשר

אנחנו כאן כדי לעודד צמיחה, חופש וביטחון כלכלי. נשמח לעזור לכם להגשים את מטרותיכם – השאירו פרטים ונדבר בקרוב

הרשמה לניוזלטר

לקבלת עדכונים ותכנים שוטפים אודות קורסים, מפגשים והזדמנויות השקעה, הצטרפו לרשימת התפוצה של Rentpo

החילזון 6, רמת גן

החילזון 6, רמת גן

© כל הזכויות שמורות Rentpo 2022
דילוג לתוכן