פיזור השקעות אולטימטיבי

כיצד לפזר השקעות כמו מקצוענים

אחד המפתחות לפורטפוליו איכותי הוא פיזור וגיוון של תיק ההשקעות לפי סוגי השקעות שונים, שווקים שונים ורמות סיכון שונות.

המלצתנו היא כמובן לגוון את התיק בשני רבדים: גיוון בין אפיקי השקעה שונים (גיוון אופקי) וגיוון פנימי בתוך כל אחד מאפיקי ההשקעה (גיוון אנכי). העיקרון אמנם ברור, אך משקיעים רבים שואלים את עצמם – איך נכון להגשים את העיקרון הזה? איך בעצם מפזרים סיכון ומגוונים את תיק ההשקעות? מהו סדר הפעולות? איך אדע שעשיתי את זה כמו שצריך?

להלן מספר שלבים (או כללי אצבע) לצורך פיזור איכותי של תיק ההשקעות שלכם. כל אחד מהשלבים הללו מקפל בתוכו תורה שלמה משל עצמו, ואנו מתחייבים להרחיב על כל אחד מהם בפוסטים נוספים בהמשך.

שלב 1: בחירת יעד התשואה – השלב הראשון בתהליך הוא בחירת התשואה הרצויה – זו שאותה אתם שואפים להשיג באמצעות ההשקעה. התשואה הזאת יכולה להיות כל תשואה שתחפצו בה, אך זכרו את הכלל הבסיסי בהשקעות: גודל התשואה כגודל הסיכון, ולכן גם פורטפוליו מפוזר מאוד עם יעד תשואה גבוה הוא עדיין פוטרפוליו יחסית הרפתקני.

שלב 2: איתור השקעות שממוצע התשואה החזויה שלהם דומה לתשואת היעד – בשלב זה יש לאתר כמה שיותר השקעות כך שתחזית התשואה הממוצעת של כולן יחד תשתווה לתשואת היעד שלכם. למשל, אם תשואת היעד שלכם היא 5%, ניתן לבחור השקעה אחת שמראה תשואה של 6%, אך מיד "לגבות" אותה בהשקעה עם תשואה של 4%. מומלץ להכניס לרשימה, בשלב הזה, כמה שיותר השקעות פוטנציאליות אפשריות (5, 20, 100… כמה שיותר – יותר טוב) בהתאם לתקציב שלכם.

שלב 3: סינון השקעות שיוצרות שונות גבוהה – מתוך הרשימה שהכנתם, עליכם לסנן את אותן השקעות שמגדילות את השונות שלכם. שונות הוא מונח סטטיסטי שמתאר בעיקרון את המרחק של ערכים קיצוניים מהערך הממוצע. המטרה שלכם היא להישאר עם אותן השקעות שהן פחות או יותר קרובות ליעד התשואה שלכם. למשל, אם תשואת היעד שלכם היא 6%, עדיפות לכם שתי השקעות של 8% ו-4% על פני שתי השקעות של 10% ו-2%, אף שהממוצע של כל אחד מהזוגות האלה יוצר ממוצע תשואה של 6%. בשלב זה לא צריך להצמד לתשואת היעד באופן דווקני, אלא להשתדל להיות פחות או יותר ב"סביבה" שלה, תוך הקטנה של השונות בין ההשקעות.

שלב 4: הקטנת התלות בשווקים מסוימים – כעת עברו על התיק שהרכבתם, ובדקו שאין בו תלות גבוהה מידי בשוק מסוים. נניח, אם הפורטפוליו שלכם מורכב מ-5 השקעות, תלות גבוהה מידי תהיה במצב שבו שתיים מתוך החמש מתרכזות בעיר או בשוק אחד בעוד כל אחת מהשלוש האחרות מתרכזת בעיר או בשוק אחר. המטרה היא למנוע השפעה יתרה של שוק אחד על הפורטפוליו שלכם. גם בשלב זה ניתן להתעלם מתשואת היעד שלכם.

שלב 5: התאמת התיק המסונן לתשואת היעד – בשלב זה חזרו אל תשואת היעד והשוו את תשואת התיק הממוצעת שיצרתם באמצעות הסינונים שביצעת בשלבים הקודמים. ככל שקיים פער, תקנו אותו באמצעות הוצאה של מינימום השקעות מהתיק. למשל, אם תשואת היעד שלכם היא 5%, ובתיק 6 השקעות שתשואותיהן 3%, 4%, 6%, 6%, 7% ו-8%, הוציאו מתוך התיק את אותה השקעה שאם תוסר, ממוצע התשואות שלכם יהיה הכי קרוב ליעד התשואה שהגדרתם. במקרה זה הוציאו את ההשקעה שצפויה להניב 8% (ממוצע לפני: 5.6% ואחרי: 5.2%).

זהו, הרכבתם את הפורטפוליו המנצח שלכם!

קטגוריה

  • השקעות
  • נדל"ן

שיתוף ברשתות חברתיות

הרשמה לקבלת עדכונים

פוסטים נוספים

הרשמה לקבלת עדכונים

שיתוף ברשתות חברתיות

צרו קשר

אנחנו כאן כדי לעודד צמיחה, חופש וביטחון כלכלי. נשמח לעזור לכם להגשים את מטרותיכם – השאירו פרטים ונדבר בקרוב

הרשמה לניוזלטר

לקבלת עדכונים ותכנים שוטפים אודות קורסים, מפגשים והזדמנויות השקעה, הצטרפו לרשימת התפוצה של Rentpo

החילזון 6, רמת גן

החילזון 6, רמת גן

© כל הזכויות שמורות Rentpo 2022
דילוג לתוכן