קרנות השקעה

יתרונות וחסרונות

קרן השקעה מאגדת מספר משקיעים תחת מטריה אחת. בדרך כלל קרנות ההשקעה הן קרנות תאגידיות כלומר שהן איגוד של משקיעים בתאגיד משפטי (חברה, שותפות וכו'), אולם קיימות גם קרנות השקעה לא מתואגדות, כמו קבוצות רכישה למיניהן, בהן מספר רוכשים מתאגדים יחד כ"קרן" כדי לרכוש נכס מסוים.

מהם היתרונות של קרן השקעה? היתרון הגדול ביותר של קרן השקעה הוא שהקרן עובדת במקשה אחת על עסקה או עסקאות בצורה רחבה. הדבר הזה מקנה לקרן אפשרויות מיקוח, בהשוואה לשחקן בודד. יתרון נוסף הוא יתרון הפיזור, בשל העובדה שהקרן מאפשרת גישה לכל משתתף לקשת רחבה יותר של מיזמים, שאחרת לא בהכרח ניתן היה להגיע אליהם, בשל סכומי כניסה גבוהים וכו'.

מהם החסרונות של קרן השקעה? החיסרון הגדול בקרנות השקעה הוא היעדר השליטה של כל אחד מיחידי הקרן על הנעשה בקרן. קבלת ההחלטות בקרן נעשית באמצעות הצבעה של חברי הקרן על הנעשה בה, וברוב המקרים רק מנהלי הקרן מקבלים את ההחלטות, כאשר לכל אחד מבין המשקיעים בקרן אין יכולת לקבוע ולעצב לבדו את גורל ההשקעה. בנוסף, קיים חיסרון בדמות הפגיעה באינטרסים של המשקיע במצבי ניגוד עניינים שבין חברי הקרן (למשל לעניין חלוקת הרווחים), ובין הנהלת הקרן לבין המשקיעים בה.

אילו סוגים של קרנות השקעה קיימים?

קיימים סוגים רבים מאוד של קרנות השקעה, ולכל אחת אופי שונה, תפקיד שונה ומשמעות שונה מבחינה כלכלית, משפטית, מיסויית וכו'. שני סוגים מוכרים יחסית של קרנות השקעה הם קרנות פרויקטאליות וקרנות Private Equity.

קרנות פרויקטאליות, אשר נכנסות בעולם מימון פרויקטים (Project Finance) הן קרנות שמתאגדות פר פרויקט מסוים. הן בדרך כלל מתאוגדות ב-SPV – כלומר Special Purpose Vehicle שזהו תאגיד משפטי ייעודי עבור הפרויקט. מה שעומד בבסיס פעילות הקרן הוא הפרויקט הספיציפי שסומן מראש והוסכם מראש בעת כריתת הסכמי ייסוד הקרן. הכסף נאסף לטובת פרויקט זה, וההשקעה נעשית באותו פרויקט על-פי הסכם המייסדים.
מרבית קרנות ההשקעה בנדל"ן הן פרויקטאליות ומאוגדות בצורה של שותפות מוגבלת – המשקיעים הם פאסיביים, שותפים מוגבלים ללא גישה לקבלת ההחלטות בנעשה בפרויקט, ואילו היזם הוא השותף הכללי (מנהלי הקרן) אשר מקבל את כלל ההחלטות.

קרנות Private Equity הן קרנות שמתאגדות לצורך מימוש רעיון, מטרה, אסטרטגיה עסקית מסוימת ולא פרויקט ספציפי. בדרך כלל קרנות אלה משקיעות בתחומים מוגדרים מראש, כאשר בהסכמי המייסדים נאמר מהו תחום הפעילות של הקרן ומעבר לזה לא נמסר מידע על פרויקט מסוים (לעתים הן מכונות גופי צ'ק פתוח – Blank Check או SPAV). הכסף נאסף מהמשקיעים מראש, ומנוהל על-ידי גוף אחד בהתאם לאסטרטגיה שנקבעה בהסכם המייסדים.

קטגוריה

  • השקעות
  • נדל"ן

שיתוף ברשתות חברתיות

הרשמה לקבלת עדכונים

פוסטים נוספים

הרשמה לקבלת עדכונים

שיתוף ברשתות חברתיות

צרו קשר

אנחנו כאן כדי לעודד צמיחה, חופש וביטחון כלכלי. נשמח לעזור לכם להגשים את מטרותיכם – השאירו פרטים ונדבר בקרוב

הרשמה לניוזלטר

לקבלת עדכונים ותכנים שוטפים אודות קורסים, מפגשים והזדמנויות השקעה, הצטרפו לרשימת התפוצה של Rentpo

החילזון 6, רמת גן

החילזון 6, רמת גן

© כל הזכויות שמורות Rentpo 2022
דילוג לתוכן